Boards, Commissions, & Committees

Print
BOARD, COMMISSIONS & OFFICIALS OFFICIAL PHONE
Village President Dr. Sandra Bury 499-7740
Village Clerk Jane Quinlan, CMC 499-7738
Village Manager Larry R. Deetjen, CM 499-7743
Village Treasurer Joseph Skibinski
BOARD OF TRUSTEES

Trustee District 1 Tim Desmond 346-7001
Trustee District 2 Alex G. Olejniczak 346-7002
Trustee District 3 Robert J. Streit 346-7003
Trustee District 4 Terry Vorderer 346-7004
Trustee District 5 William R. Stalker 346-7005
Trustee District 6 Mike Carberry 346-7006
ARCHITECTURAL DESIGN & REVIEW COMMISSION

Rafal Banik

John F. Benware

Joe Cwiklinski

Jim Kolar

Patricia Rojo
APPEALS BOARD


Michael Clifford

Debra Crowley

Alex Kazmierczak

Jay Lurquin

Michael Sutko
   Jean Werner  
LEGISLATIVE LICENSE & ETHICS COMMITTEE


Tim Desmond 346-7001

Alex G. Olejniczak 346-7002

Terry Vorderer 346-7004

Mike Carberry 346-7006
BUSINESS DEVELOPMENT COMMISSION

Chairman Jim Buschbach

Jack Baker

Gregory Lis

Gary Mentgen

Ken Stoffregen

Trustee
Chamber of Commerce Jennifer Villafin
ELECTRICAL COMMISSION


Joe Lebarre

Redmond Lyons

Patrick Shea
Staff Jack Gallagher 499-7717

Chief George Sheets 499-7700
EMERGENCY TELEPHONE SYSTEM BOARD


Dr. Sandra Bury 499-7740

Diana Tousignant 499-7719

Michael Murray 499-7723
FAIR HOUSING COMMISSION

Chairwoman Mary Ellen Stalker

Jean Beyer

John Dorgan

Patricia Marek
Staff Suzanne Kelly 499-7806
FIRE PENSION BOARD

Fire Department Member Jim Leikel
Fire Department Member Scott McGrail
Retired Fire Department Member William Sevening
Mayor's Appointment Jerry Dillon
Village Treasurer-ex-officio: Joseph Skibinski
FIRE & POLICE COMMISSION

Chairman Phil Griffin

Ken Houbolt

John Rolence
Staff Karen Borgman
Attorney

HISTORIC PRESERVATION COMMISSION


Deb Fagan

Maree Ann Groah

Mark Hochsprung
Staff Don McKenna 499-7887


PLANNING & DEVELOPMENT COMMISSION


Matt Egan

Hasan Kishta

Bill Kushnerik

Bill Lundy
   Pina Paruta  

James Pembroke

Rich Piazza

Vernon Zumhagen
Staff Jack Gallagher
Attorney Pat Connelly
POLICE PENSION BOARD

Police Dept. Member Ross Finnelly
Police Dept. Member Scott Sucharzewski
Resident Member Larry O'Brien
Resident Member Emmett Egan
Village Treasurer Joseph Skibinski
SENIOR CITIZENS COMMISSION

Chairwoman Ginger Morgan

Jean Beyer

Lillian Miszkiewicz

Harriet Niemiec

Patrick O’Brien

James Pavesic

Richard Vaughn
SPECIAL EVENTS COMMISSION


Cheryl Daly

Margaret Hayes

Sean Kelly

Joanne Kennedy

Steve Larsen

Alan Moyzis

Sue Murphy

Cheryl Petzel

Kim Schultz

Michael Sutko
TRAFFIC REVIEW COMMITTEE


John Cody

Kathy Foreman

Bill Hawrysz
   Norm Lupescu  

Ken Nork

Ted Sochacki
Staff Jack Gallagher 499-7717
Attorney Pat Connelly
ARTS COMMISSION


Chairman
Linda Vorderer

Jackie Truty

Lucy Groebe

Bill Vail

Steve McElheny

Thassos “Tasso” Papadoupolus

Marylu Dukic
  Linda Gray  
  Nicholas Gulino  
  Stefan Roseen  
  Linda Atkins  
Jackie Truty